Gözetimin Yararları

Gelişen ve genişleyen ticari sınırların, bu gelişim ve genişlemeyle birlikte getirdiği sorunlar tüm ilgililerce bilinmekte, bu sorunlara çözüm aranmaktadır.

Üretici, satıcı, yükleyici, nakliyeci, alıcı, gümrük v.b. muhataplarla birlikte, tüm bunların sigortacıları ve aracıları gibi tarafların varlığı da göz önüne alındığında, bir ticari mal, üreticiden alıcıya kadar nakledilirken sorumluluklar ve riskler ardı arkasına el değiştirmektedir. Ticari malın alıcıya ulaşmasına kadar geçen çeşitli süreçler sırasında satış sözleşmesinde belirtilen niteliklerini yitirdiği görülmektedir.

Özellikle limanlarda ya da yükleme ve boşaltma noktalarında ilgili malın üzerindeki asıl menfaat sahipleri hazır bulunamadıkları için şöyle durumlarla karşılaşılabilmektedir:

Orada bulunan diğer tüm kişi ya da kuruluşlar, malın gerektiğince korunabilmesi bakımından yeterli bilgi ve deneyim ile donanmamıştır;

Malın asıl menfaat sahiplerinin çıkarlarını korumak için hiçbir özel çaba göstermemekte, hatta yer yer bu çıkarlara karşıt tavırlar bile takınmaktadırlar;

Karşılaşılan tüm risklere ya da doğan uygunsuzluklara anında ve yerinde müdahale edilememektedir;

Hukuk bakımından gerekli işlemler gerektiğince yapılamadığı için, birçok muhatap arasından gerçekten sorumlu ve kusurlu olan kişi ya da kuruluşlar saptanamamakta, uygunsuzlukların artarak sürmesine göz yumma zorunluğu doğmaktadır;

Tüm bunlardan ötürü sadece ilgili malın asıl menfaat sahipleri zarar görmektedir.

Kaldı ki, malın üzerinde asıl menfaat sahipleri olan kişi ya da kuruluşların ileri sürecekleri itirazlar ve düzenleyecekleri tutanak ya da raporlar, tarafsız sayılmamakta ve diğer tarafları bağlayıcı olamamaktadır.

Dolayısıyla, bu konuda yetkili kılınmış bağımsız gözetimcilerin vereceği raporlara ihtiyaç kaçınılmazdır. 

Yazıya Ait Resimler
Geri Dön
DUYURULAR
25.11.2015
Sigorta Ekspertiz Ofisimize yetiştirilmek üzere üniversitelerin sigortacılık, otomotiv ile bu bölümlere eşdeğer bölümlerden mezun elaman alınacaktır. İlgilenenlerin işbaşvuru bölümden başvuru yapması gerekmektedir.
?2021 | Tamer Sigorta Ekspertiz Hiz. Ltd. Şti. | Her Hakk?Saklıdır.
» Aktif Ziyaretçi: 2 » Bugün Gelen: 22 » Toplam Ziyaretçi: 151459 » Bu sitemizi ziyaretiniz
rolex replica sale panerai replica sale